Postavení kočky ve zvířecí říši je jasné – kočka je predátor a šelma, která svou kořist v přírodě nemilosrdně loví za pomoci svých ostrých drápků a zubů, mrštného těla a skvělých instinktů. Naopak morče má ve volné přírodě postavení bezbranného hlodavce, a může se tak stát snadnou kořistí okolních predátorů. Jak toto soužití dvou rozdílných živočišných druhů funguje v lidských domácnostech, ve kterých kočka již nemusí složitě lovit potravu pro přežití a morčata chováme pro radost a potěšení?
Jak všichni víme, kočka má svou hlavu, a proto na ni rozkazy či napomínání vůbec neplatí a nikdo ji zkrátka k ničemu nedonutí. Kočku tedy, na rozdíl od psa, nemůžeme jednoduše vycvičit, aby morče akceptovala jako rovnocenného člena domácnosti. Morče je váhově i velikostně mnohem menší než kočka a tyto dvě zvířata obecně nemají mnoho společných vlastností. Ze strany kočky může morčeti hrozit nebezpečí, že mu ublíží (kousnutí, škrábnutí drápkem, pokusy o „ulovení“), a proto by majitelé těchto dvou zvířat měli být nanejvýš obezřetní.
Vždy samozřejmě záleží na individuální povaze obou jedinců a nelze tedy stanovit nějaký obecný vzorec o soužití kočky a morčete. Případ od případu se mohou ignorovat, akceptovat či nenávidět. Málokdy se však mezi nimi vyvine silné přátelství. Také záleží, zda chováme starší morče a pořídíme si kotě, nebo zda ke starší kočce přineseme malinké morčecí miminko. Zpravidla je však morče kočkou považováno za příliš veliké, a potenciální kořist v něm proto nevidí.
Kočka tedy bude spíše zvědavá a některé mohou být z morčete dokonce mírně vyplašené či se ho mohou vyloženě bát. Jiné kočky morče vůbec nezajímá a budou ho zcela ignorovat. Další skupina koček je ta, která má zřejmě silněji vyvinuté lovecké pudy a vidí v morčeti pomyslnou kořist a budou tedy morče zkoušet atakovat. Poslední skupina jsou kočky, které mají zájem o morčecí bobky a vybírají je z klece či výběhu. Některé kočky se rády povalují na střeše výběhu či klece pro morčata.
Jak seznámit kočku s morčetem
Pokud se zvířata zatím neznají, rozhodně nechte morče při prvním pokusu o seznámení zavřené v bezpečné kleci. Poté kočku pusťte ke kleci, hlaďte ji, klidně mluvte. Hlídejte, aby kočka do klece nestrčila packu se svými ostrými drápky. Pokud vše probíhá klidně, vezměte kočku i morče na klín, hlaďte je a utěšujte klidným hlasem. Pokud je některé ze zvířat vyděšené, můžete seznamování přerušit a pokračovat stejnými kroky později či druhý den.
Seznamování v některých případech proběhne okamžitě bez problémů, jindy je třeba postupovat pomalu a seznamovat je během několika dnů. Když jsou obě zvířata seznámeny s pachem druhého jedince, můžete zkusit nechat morče běhat po pokoji. Kočku zpočátku nechejte na svém klíně či na vodítku. Pokud je morče živé a plné energie a běhá splašeně po pokoji, zřejmě bude kočku dráždit k lovu nebo přinejmenším ke hře (která by však mohla být pro morče nebezpečná). Pokud kočka morče fascinovaně pozoruje, krčí se k zemi, uši stáhne dozadu, je třeba neprodleně zasáhnout. To je totiž postoj, kdy se kočka chystá vystartovat. Kočku můžete nechat na volno, až když se nesnaží ze morčetem rozběhnout nebo je jasné, že ho ignoruje.
Kočka, která již morče zná a bez problémů s ním vychází tedy může běhat volně po bytě, stejně jako morčata. Je však doporučeno nenechávat je nikdy zcela bez dozoru. Obzvláště opatrní bychom měli být u mladých morčat, která zatím nedosahují standardní velikosti, a taktéž u cizích koček, které mohou morčeti ublížit například při běhání po zahradě. Také v případě, že je morče kočičí přítomností velmi stresované (nejí, kňourá, schovává se v domečku), je třeba obě zvířata chovat odděleně.
Jste-li majiteli kočky a morčete, buďte proto vždy obezřetní a pokud dvojici stoprocentně nedůvěřujete, nenechávejte zvířata spolu pohromadě a také nikdy ne samotná. Nezbývá než doufat, že zrovna vaši dva domácí miláčci spolu budou vycházet, přestože pocházejí z různých koutů zvířecí říše a hierarchie.